Pristop uporabnika je določen s PINom za vse uporabnike, ki so vneseni v Personalni mapi ERP Pantheon. Le-te lahko povežemo z posameznimi orodji (RFDI ključi, kartice). Predhodno pripravimo Skupine proizvodnje, ki jih povežemo z vrstami proizvodnje in delovnimi koledarji.
Za posamezne delovne naloge definiramo posamezne predpostavke, ki določajo vnos dela ter parametre pri vnosu dela, vnos zastojev in izmeta, prevzem proizvodov (vključno z logiko serijskih številk).
Sistem vnosa podatkov temelji na uporabi programa brez tipkovnice ali miške in poteka na enostaven in uporabniku prijazen način. Skozi vnosno polje lahko zajamemo podatke na osnovi bar kode delovnega naloga (ali kombinacije), RDFI kartice, ali skozi priročno touch screen tipkovnico. Podatki, vezani na izbor (delo, odsotnost, izmet, zastoj) določimo skozi gumbe, tako da delavec vnaša le numerične podatke (količine, čas).
Skoz tekoči vnos dela MES@Smart se izvaja vnos opravljenega dela na način start/stop. Pri tem definiramo različne vrste dela (Break, Resource SetUp, Resurce start/stop) in tudi različne vrste zastojev, pri čemer delavec izbira med prednastavljenimi parametri. Skozi tekoči vnos lahko izvedemo tudi prevzem izdelkov ter vnos izmeta.
Evidentiranje poteka tako, da se delavec s svojo PIN oznako prijavi na terminal, nato pa skenira črtno kodo delovnega naloga ali izbere delovni nalog iz seznama (funkcionalnost Terminiranje – MNF) in označi operacijo, ki jo bo izvajal. Z dotikom na gumb Prični se mu na ekranu prikaže seznam vrste del in zastojev ter izbere akcijo in tako se prične beležiti čas na to akcijo. Med potekom časa, lahko delavec beleži prevzem izdelkov ter izmet po vrstah izmeta.
Ko zajame vse opravljene akcije, zaključi delo, tako da sistem sešteje vse prevzete izdelke ter v dodatno polje zapiše samo še razliko neprevzetih izdelkov. Ko potrdi vnos se v Pantehon zapišejo podatki o: opravljenem delu (čas in količina dobrih ter slabih kosov), izmetu in zastojih.
V okoljih, kjer sistem ne omogoča tekočega vnosa dela oz ni smiseln (organizacijske ali tehnične zahteve), je zagotovljen način zajemanja podatkov po sistemu zaključene operacije znotraj izmene oz. vnosa po zaključku izmene.
Evidentiranje poteka po zaključeni operaciji, tako da se delavec s svojo PIN oznako prijavi na terminal, nato pa skenira črtno kodo delovnega naloga ali izbere delovni nalog iz seznama. Označi operacijo ter vnese podatke, ki jih sistem od njega zahteva. Možnosti sta naslednji in sta stvar konfiguracije sistema:
- Vnos po sistemu čas operacije/količina opravljenega dela operacije; način je primeren, kadar je moženo delovni čas delavca določiti na operacijo (manjše število operacij delavca na izmeno).
Delavec torej vnese čas izvajanja operacije (Tn ali Tn+Tpz), število dobrih kosov, izmet in zastoje. Iz teh podatkov se izračuna učinkovitost dela delavca. - Vnos po sistemu količine opravljenega dela operacije; način primeren, ko je težko razporediti čas dela na več delovnih nalogov ali več različnih operacij znotraj izmene.
Delavec torej vnese število dobrih kosov, izmet, in zastoje. Na koncu izmene sistem preveri iz števila proizvedenih kosov in normativa za vse vnose v izmeni, koliko normativnega časa je delavec potreboval. To primerja z razpoložljivim časom glede na koledar in izračuna učinkovitost delavca v izmeni.
V okoljih, kjer na delovnem mestu dela istočasno več delavcev, se na nivoju izmene pripravi evidenca delavcev, ki bodo delali na istem stroju. V tem primeru se beleženje izvaja skozi vnos vodje skupine ter se čas beleži za vse delavce znotraj ene skupine. Pri izračunu učinkovitosti sistem v izračun upošteva vse delavce v skupini.
Tudi prevzem izdelkov je zasnovan na način, da se delavec čimmanj ukvarjajo z vnosi podatkov. Delavec se s svojo PIN oznako prijavi na terminal, skenira črtno kodo delovnega naloga ali izbere delovnih nalog iz seznama, ter vnese količino izdelanih kosov. Sistem pri zapisovanju podatkov preverja, ali je ident povezan s serijsko številko ali ostalimi parametri, ki so določeni v ERP Pantheon. Po zahtevani logiki sistem samodejno generira serijsko številko (oz. zahteva vnos), ter izpiše ustrezno EAN nalepko za proizvode.
Izmet se lahko zajema po sistemu evidence, vezane na vnos dela, ali kot dokument znotraj blagovnega prometa (prevzem na zalogo), kar določimo s parametri. Vrste izmeta so preddefinirane z gumbi, povezani na posamezno vrsto proizvodnje. Delavec evidentiranje izmeta opravi samo z dotikom na gumb ustrezne vrste izmeta.
Vnos izmeta je omogočen skozi količino izdelkov oz. z vnosom v drugi enoti mere s preračunom v količino. Primer: vnos teže izmeta izdelka.
Zastoji se evidentirajo na Delovni nalog in/ali operacijo ter reurs. Vrste zastojev so preddefinirane po posamezni vrsti proizvodnje. To delavcu omogoča, da pri vnosu zastoja izbira le med opcijami možnih zastojev za določeno vrsto proizvodnje.
Naslednji korak pri zajemu zastoja je analiza, kjer določimo, ali je zastoj upravičen ali ne.
MES@SmartBit omogoča pregled vnesenih podatkov (prevzemi, opravljeno delo) ; modul je sestavni del aplikacije, torej ravno tako deluje na terminalu v proizvodnji. Glede na pravice uporabnika, je preko terminala možno izvesti tudi storno dokumenta. Omogočeno je tudi, da se iz tega ekrana ponovno izpiše EAN nalepka za proizvod.
- Izmene
- Zastoji
- Škart
- Pregled MES
- Licenca MNF@SmartBit (Nastavitve)
Izpolnite obrazec, mi pa vam bomo poslali ponudbo.